Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Po raz kolejny wzięliśmy udział w otwartym konkursie ofert na realizację zadań w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w2017 roku. Nasza oferta na kontynuację szkoleń „Asystent seniora z niepełnosprawnością” okazała się najlepszą w kategorii zadań związanych z działalnością na rzecz osób w wieku emerytalnym – Wdrażanie modelowych rozwiązań na rzecz wsparcia rodzin i opiekunów osób starszych niesamodzielnych.
W bieżącym roku, poza szkoleniami organizowanymi dla mieszkańców Województwa Wielkopolskiego skupimy się na opracowaniu i druku publikacji edukacyjnej – poradnika dla opiekunów formalnych i nieformalnych osób starszych z niepełnosprawnością. Będzie to profesjonalny podręcznik instruktażowy dotyczący standardów opieki nad osobą przewlekle chorą w warunkach domowych. Publikacja zostanie opracowana merytorycznie przez specjalistów - pracowników naukowych, dydaktycznych oraz praktyków pod merytorycznym nadzorem naszych partnerów to jest Katedrę Geriatrii i Gerontologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu, pod redakcją prof. Marioli Pawlaczyk, Kierownika Katedry.
Publikacja zawierać będzie następujące działy z informacjami niezbędnymi dla rodziny i opiekuna osoby starszej lub przewlekle chorej:
- Najczęściej występujące i charakterystyczne choroby dla wieku starszego –udar, sarkopenia, Parkinson, Alzhaimer i sposoby postępowania z chorym;
- Opieka podstawowa nad przewlekle chorym w domu, przygotowanie otoczenia oraz instruktaż: toaleta, pielęgnacja, sposoby przenoszenia, zmiany ubrania i pościeli, karmienia oraz profilaktyka odleżyn.
- Zasady postępowania w sytuacji zagrożenia życia (utrata przytomności, zadławienia, drgawki).
- Zasady prawidłowego żywienia osoby przewlekle chorej.
- Psychologiczne aspekty opieki nad przewlekle chorym. Jak radzić sobie w trudnej roli opiekuna osoby niesamodzielnej.
- Prawne aspekty opieki nad seniorem w domu oraz w placówkach opiekuńczych i DPS.
Przygotowana publikacja instruktażowa będzie miała wymiar ponadregionalny oraz ponadczasowy. Bardzo istotnym jest fakt, że poradnik będzie rozdawany bezpłatnie
Projekt współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Sprawdzony zespół wykładowców, dopracowane konspekty zajęć, różnorodność pomocy dydaktycznych oraz, a może przede wszystkim trzyletnie doświadczenie. Dzięki tym wszystkim elementom z sukcesem wystartowaliśmy w kolejnym konkursie ofert dotyczących zadań w dziedzinie polityki społecznej, skierowanej do osób starszych i niesamodzielnych. Dzięki uzyskanemu dofinasowaniu otrzymanego ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego przygotowaliśmy trzy edycje szkolenia skierowanego do osób zajmujących się formalnie i nieformalnie opieką nad seniorami w warunkach domowych. Tym razem zagościmy w Poznaniu, Dopiewie i Czerwonaku.
Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Poznania
Po raz pierwszy pozytywnie został oceniony nasz projekt, z którym wystartowaliśmy w konkursie ofert ogłoszonym przez Urząd Miasta Poznania na realizację zadania z zakresu działań na rzecz seniorów. Nasz projekt nosi tytuł: Wzmacnianie kompetencji osób świadczących pomoc seniorom. Celem głównym projektu jest wzmocnienie potencjału i kompetencji osób świadczących pomoc seniorom w Domach Pomocy Społecznej oraz w miejscach ich zamieszkania a także przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Cel ten chcemy zrealizować poprzez : przeszkolenie osób do fachowej opieki w stopniu podstawowym nad seniorem o różnym stopniu niepełnosprawności z uwzględnieniem nie tylko umiejętności wynikających z zakresu świadczonych usług, ale położenia dużego nacisku na przygotowanie sprawujących opiekę pod kątem aspektów psychologicznych dotyczących kontaktów z podopiecznym, a także z jego rodziną. Powyższe cele osiągniemy poprzez przeprowadzenie szkolenia dającego możliwość zapoznania się z podstawowymi problemami geriatrii i opieki nad osobą starszą o różnym stopniu sprawności psychomotorycznej. W ramach projektu „Wzmocnienie kompetencji osób świadczących pomoc seniorom” przewidujemy zorganizowanie w terminie od 1.10.2017 do 30.12.2017 szkolenia dla opiekunów osób starszych, w którym uczestniczyć będzie około 30 -40 osób, głównie pracowników Domów Pomocy Społecznej. Ponadto przewidujemy utworzenie "Doraźnego wsparcia psychologicznego”, w czasie trwania zadania zorganizujemy w ustalonych terminach, dwukrotnie dwugodzinne dyżury psychologa- psychoterapeuty przeznaczone na indywidualne spotkania z osobami objętymi zadaniem.